A vérnyomásmérés előtti 30 percben nem szabad dohányozni, koffein, alkohol, tein, vagy taurin tartalmú italokat fogyasztani. A vérnyomásmérés előtt nyugodt, zaj és stresszmentes környezetben való ülő helyzet szükséges.

A vérnyomásmérés ülő helyzetben történik, a beteg háta megtámasztva van, alkarja pedig az asztalon a szív magasságában megtámasztva fekszik, izomfeszülés nélkül.

A vérnyomásmérés technikai kivitelezése

  • 1. a megfelelő méretű mandzsettát teljesen leeresztett állapotban a lemeztelenített felkarra helyezzük (figyelem: a csuklón mérők az ott futó más keliberű erek, valamint a műszerek pontatlansága miatt nem javasoltak) 2-3 cm-rel a könyökhajlat felett. Bizonyos, régebbi típusú készülékek megjelölnek egy pontot, amelynek a felkar belső – alsó harmadára kell esnie, ugyanis itt az artériáról, a kari ütőérről veszi a mintát.
  • 2. ha félautomata készülékünk van, a pumpa segítségével a mandzsettát felpumpáljuk egy várható érték fölé, legalább 160-170 Hgmm magasságra, ha beteg ismert magas vérnyomásos, ennél magasabb, akár 200-as értékre is szükséges felpumpálni (automata készülék ezt magától elvégzi)
  • 3. a pumpán lévő gomb megnyomásával a mandzsettából a levegő kiáramlik és a műszer a mérést elkezdi. Amennyiben teljesen automata vérnyomásmérőt használunk ez a felpumpálást is és a mandzsetta leengedését is automatikusan végzi. A mérés végén három számot látunk a kijelzőn: az első szám a szisztolés vérnyomás értéke, ez mindig a másodiknál egy magasabb szám, a második szám a diasztolés vérnyomás értéke. A harmadik pedig a pulzus, mely a percenkénti szívverést mutatja meg.

Vérnyomásmérés hibalehetőségei

Ha túl vastag a mérendő kar magasabb értéket mutathat a műszer, igen vastag felkar esetében ebből az értékből 10 Hgmm-t célszerű levonni. Amennyiben a felkar feszített állapotban van, szintén hamis magasabb mértéket mutat, ezért a felkart vérnyomásmérésénél ellazítani szükséges. Az automata készülékek gyakran ismételt mérést kezdeményeznek, ez azért van, mert az alkalommal nem észlelte a pulzushullámot.

Amennyiben az Err (Error) jelölés (annyit tesz, mint hiba) jelenik meg, akkor meg kell tekinteni a vérnyomásmérő használati utasítását, mely részletesen felsorolja, hogy milyen esetekben ad hibajelzést. Ez lehet technikai, a gépszerkezeti meghibásodása, esetleg elem kimerülése. Amennyiben a pityegő hangot szabálytalannak halljuk vérnyomásmérés közben ez ritmuszavarra, leginkább extraszisztoléra utalhat (ld. extraszisztolé címszónál is). Ha a pityegő hangot szabálytalannak halljuk és nagyon alacsony 40-50 körüli pulzusszámot észlelünk, ez nem feltétlenül a valódi pulzust jelzi, hanem azt, hogy a műszer beleméri hamis módon a ritmuszavaros, hosszabb szakaszokat is, ilyenkor érdemes a mérést megismételni.

Hibalehetőség még, ha a vérnyomásmérést nem 5 perces pihenés után, hanem fizikai, vagy pszichikai megterhelés után hajtjuk végre, ilyenkor ugyanis mindenkinél magasabb vérnyomást mérünk, hiszen a vérnyomás alkalmazkodik, méghozzá az emelkedésével a fizikai, vagy pszichikai terheléshez.

Ha igen magas, vagy igen alacsony értékeket kapunk érdemes a mérést 5 perc után megismételni, ha ekkor is magasak az értékek ismételt 5 perc után ismételjük meg a mérést. Ha mindhárom esetben nagyon alacsony, vagy nagyon magas az érték, akkor ez valós értéket jelent, ilyenkor helyes a három érték számtani közepén adni; összeadni az értékeket és elosztani a mérések számával (ha három mérés volt, akkor hárommal elosztani).

Vérnyomásértékek különbözhetnek a két kar között; ha több mint 16 Hgmm a két kar közötti mért vérnyomás, akkor egyéb angiológiai vizsgálat is javasolt annak tisztázására, hogy nincsen e érszűkület az egyik oldalon. A vérnyomást mindig a magasabb értéket mutató karon kell mérni és a vérnyomás jellemzésére a továbbiakban is ezt a magasabb értéket mutató karon mért vérnyomásértéket kell használni. Egyébként normálisan is a két kar között különbözik a vérnyomásérték, hiszen nem szimmetrikusak az erek. Az egyik oldalon egy kicsit szűkebb, másik oldalon egy kicsit tágabb. Az emberi test nem teljes szimmetriával alakul ki ugyanis.

Vérnyomás normális értéke

A szív, agyi és vese szövődményeket megelőzendő, a vérnyomás normális értéke általában 140/90 Hgmm alatt kell, hogy legyen. Az európai ajánlás szerint 60 év felett, az amerikai ajánlás szerint 80 év felett a 150-s systolés érték elfogadható a diasztolésnak 90 alatt kell lennie.

Optimális vérnyomásnak nevezzük a 120/80 Hgmm-t nem meghaladó értéket.

Emelkedett normális vérnyomás a 130-139 közötti szisztolés és/vagy 85-90 közötti diasztolés érték.

Kóros vérnyomásértékek

  • I. fokozat, enyhe hypertonia: 140-159 szisztolés és/vagy 90-99 diasztolés.
  • II . fokozat, középsúlyos hypertonia: 160-179 szisztolés és/vagy100-109 közötti diasztolés
  • III. fokozat, súlyos hypertonia: 180 feletti szisztolés és/vagy 110 feletti diastolés értéknél